THE CURE - Songs Of A Lost World
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Jedna z legend slovenského punku, kapela, které výrazným způsobem zkřížil profesionální dráhu soupeř z těch vůbec nejtěžších - heroin. Nedovedu si představit, že by ještě v tomhle okamžiku někdo, kdo si zároveň nepřečetl titulek tohoto článku, ještě nevěděl, o kom bude řeč. SLOBODNÁ EURÓPA, to je totiž takový pojem s tak notoricky známou a pohnutou historií, že mu snad v československých vodách není rovno.
Ale minulost je minulost, pročež ji nechme spát tam, kde je její místo. Ostatně sama kapela to podle mě ani jinak nevidí. Po předlouhých jedenácti létech od poslední řadové nahrávky nekomplikovaně pojmenované „Trojka“ (kompilaci toho nejlepšího s příznačným názvem „Bestofka“ pochopitelně nepočítaje) se vrací s albem s další maximální úsporností v názvu, totiž „Štvorka“, a vypadá, že do budoucna hledí jen a jen s optimismem.
Ostatně, kdo by to na místě party chlapíků okolo padesátky, co si v životě lecčíms prošli, mají aktuálně čisté hlavy a na svět pořád nazírají především přes punkové brýle, viděl jinak. Asi nejlépe tohle současné rozpoložení SLOBODNÉ EURÓPY symbolizuje posun, kterým si v jejích textech prošla „Sweet Marylin“. Zatímco v časech zlých a depresivních na albu „Unavení a zničení“ se ve skladbě „Podvod“ zpívalo, že „všetko je podvod, aj tvoje oči, Sweet Marylin“, na daleko odlehčenější „Štvorke“ už totiž refrén „Plastic Shit“ hlásá, že „všetko je z materiálu umelého, aj tvoje kozy, Sweet Marylin“.
Nadhled, ale i kritický podtón, to jsou vlastně základní charakteristiky novinky, mezi které se nicméně stále ještě občas vplíží pověstná melancholie („Do tla“ nebo „Miss Underground“). A tak, jak má pevně v rukou textovou stránku věci Whisky (vskutku kouzelný je mezi jinými třeba slovní doprovod „Stredné triedy“ a „Všetko je v poriadku“), je spolehlivým na autorském poli i jeho kytarový protějšek Sveťo Korbeľ. Přísně punkové mantinely už pro něj sice neznamenají tak moc, jako dříve, takže se často pouští do post-punkových až čistě rockových věcí s důrazem na jednoduchý motiv a melodii, ovšem to nic nemění na tom, že dohromady tak napsal materiál vskutku pozoruhodné nahrávky.
V její společnosti se ani na chvíli nebudete nudit, ani na chvíli neodtrhnete zrak od pěkně provedeného bookletu a budete si s touhle přes to všechno pořád ještě punkovou kapelou broukat dokonce i v těch okamžicích, kdy jí posílí třeba saxofon či doprovodný ženský zpěv. A co to vlastně znamená? Inu, nic víc, než že SLOBODNÁ EURÓPA po pětadvaceti letech od jejího založení stále žije a stále má sílu jako v době, kdy zpívávala, že „Analýza dokázala hovno“.
Analýza stále dokázala hovno.
8 / 10
Whisky
- zpěv
Sveťo Korbeľ
- kytara
Temo
- kytara
Žumo
- baskytara
Ďuro Černý
- bicí
1. Stredná trieda
2. Plastic Shit
3. Vesmír
4. Moderný svet
5. Bez práce nie sú koláče
6. Do tla
7. Všetko je v poriadku
8. Ranné správy
9. Smrť
10. Idiot
11. Miss Underground
12. Pakáreň 3
Štvorka (2014)
Bestofka (Best Of) (2006)
Trojka (2003)
Unavení a zničení (1994)
Pakáreň (1991)
-bez slovního hodnocení-
Návrat po šestnácti letech. Navíc víceméně autorská deska Roberta Smitha. Navazují na nejlepší kousky své diskografie a současně se zbytečně neopakují. Poslouchám to poslední dva týdny a moje dojmy stále rostou.
Bilanční a v rámci možností i moderní album zároveň. Typičtí BODY COUNT místy výrazně oživení působením hostů. Album sotva překvapí něčím neotřelým, ale dá se mu odolávat jen do prvního výkřiku "madafaká". Pak už je to zase všechno zpátky v 90's.
Faust a spol. tentokrát více přitlačili na pilu a natočili o poznání méně přátelskou desku. Více black metalu a méně zjemňujících prvků. I tak je materiál pěkně diversifikovaný, jen je méně přístupný a chybí mu ona zpěvnost, vzletnost a naléhavost.
Čistý death/doom. Špinavý, jeskynním marastem až po krk nasáklý. Ale také spíše jednoduchý, držící se jako klíště žánrových standardů bez nejmenší ochoty alespoň základně experimentovat. Co mu však nechybí, je tolik potřebná neotesanost a hrubozrnnost.
Nejvíce přístupná deska GAEREA. Portugalci sice stále preferují rychlá tempa, ale materiál zároveň různě zahlazují, kudrnatí a zjemňují. A vesele do něj integrují jeden post-metalový prvek za druhým. Black metal pro masy, nicméně velmi pěkně složený.
(Raw) blackmetalový projekt z pokojíčku se vším všudy. Tentokrát za materiálem stojí osoba pohlaví něžného. Slyším za tím trochu SATANIC WARMASTER, SARGEIST, ORDER OF NOSFERAT a nebo také WINTER LANTERN. Jednoduchá, leč dobře poslouchatelná deska.
Debutové album hardcore kapely, která je složena ze členů ve svém žánru vyhlášených švédských skupin OUTLAST a VICTIMS. Dvacet minut nekompromisního nátěru brousícího až do oblasti crustu.